Jak vybrat gripy na kolo:
Na veškerá řídítka horských kol a BMX kol pasují veškeré gripy (rukojeti) pro kola, které máme v nabídce. Veškerá řídítka horských, trekingových a BMX kol mají průměr v oblasti gripu 22,2mm.
Gripy tedy vybíráme dle parametrů, které nám nejvíce vyhovují - tvrdost, délka, tloušťka, možnost uzamčení objímkou, vzorek, barva ...
Ve snadnějším výběru Vám jistě pomůže článek níže:
GRIPY.
Rukojeti nazývané správně gripy se rozdělují na dvě základní skupiny. A to na zamykací a nezamykací. Jak z názvu vyplývá zámkové gripy mají na koncích aretační Alu objímky se šroubky, jimiž lze grip přichytit k řidítku a zamezit tak nepříjemnému protáčení. Aretace gripu probíhá buďto červíčkem, který jde přímo do řidítka nebo šroubkem, který řidítko svírá pomocí objímky.
Na horská Mtb kola, Trekingová kola, Freeridová kola apod. se užívají často zámkové gripy kvůli rychlé a snadné montáži. Další velkou výhodou je, že při potřebě sundat brzdovou, nebo řadící páčku je demontáž rukojeti otázkou několika vteřin na rozdíl od gripu bezzámkového.
Uzamykatelné gripy však mají i své malé mínus – díky plastové trubici uvnitř gripu obsahují na svou tloušťku méně gumy a tudíž jsou buď malinko tvrdší, nebo trochu tlustší.
Na Freestyle Bmx a Mtb kola se naopak převážně používají nezamykací gripy. Jejich výhodou je větší délka, která se hodí při vracení no-hand triků, barspinů apod. kdy jezdec nechytí vždy řidítko přesně tam kde chce. Tomu dopomáhá i příruba gripu neboli věneček, který Vaše ruce bez vizuální kontroly navede na správné místo.
Příruba na gripech lze snadno odejmout. Konkrétně na gripech od firmy WeThePeople bývá perforovaná a tak ji lze snadným pohybem ruky odtrhnout. Oddělit samozřejmě lze na všech gripech za pomoci nože nebo nůžek.
Zamykacích i nezamykacích gripů se dělá obrovské množství, ale zásadní je, že VŠECHNY GRIPY PASUJÍ NA VŠECHNY MTB I BMX ŘIDÍTKA. Není tudíž třeba studovat průměry, grip by měl vždy pasovat.
Existuje také nepřeberné množství směsí, tvrdostí a vzorků na gripech. Spousta lidí jezdících street, park nebo trial dává přednost tenoučkým hladkým gripům bez vzorku pro vysokou citlivost, ale zároveň z takových gripů mohu bolet ruce, na horské Mtb kolo ,které se pohybuje převážně v terénu, je doporučit nemohu.
Pokud chcete maximální komfort, kvalitu a klasiku je nejlepší volbou sáhnout po gripech od firmy Odi, která je v tomto oboru kultovní, a řada firem nechává vyrábět gripy právě u nich. Firmy jako např: Fit, SaM bikes, Yetty, Proper, Troy Lee Design atd..
Jeden z nejoblíbenějších vzorků je vzorek typu mushroom připomínající lupeny zespodu na klobouku houby. Tento vzorek patří k nejpohodlnějším a zároveň k nejpraktičtějším i díky tomu, že odvádí pot.
Dalším typem jsou různé ergonomické gripy s nesymetrickým vzorkem, který napomáhá při delších vyjížďkách nerovným terénem. V těchto případech často dochází k skřipnutí unárního nervu, který se nachází ve spodní části dlaně a následuje znecitlivění, nebo nepříjemné brnění ruky. Právě ergonomické gripy mohou těmto problémům zabránit, neboť v místě tohoto nervu se nacházejí “opěrky“ díky nimž nedochází k výše zmíněným problémům. Avšak tyto gripy jsou vhodné spíše na trekkingová kola a rekreační kola, na horské kolo kde jezdec často pracuje s těžištěm a mění tak i pozici úchopu na gripech jsou nevhodné.
Novinkou jsou také gripy, které mají v sobě integrované rohy. Výhodou je, že zaniká nepohodlná mezera mezi gripem a rohem a komplet je kompaktnější a lehčí.
Poslední dobou se na trh dostávají gripy kevlarové, které slibují extrémní životnost při velmi měkké směsi. Nebo gripy silikonové které zase eliminují nepříjemné vibrace z řidítek a jsou bezkonkurenčně nejlehčí. Další vtipnou zajímavostí jsou “voňavé“ gripy napuštěné různými parfémy a tak i po dlouhém bahnitém výletu budou Vaše gripy stále borůvkově svěží. Materiál ze kterého jsou gripy tvořeny je antialergení guma zvaná kraton.